Strona Główna

Informacje o Boreliozie

Diagnostyka w Polsce

Badanie kleszczy

Specjaliści radzą...

Antybiotyki w leczniu

Forum dyskusyjne

Kontakt

 

 

Diagnostyka Boreliozy. Metody, ośrodki w Polsce i ceny...

test ELISA
Najstarsza z obecnie sotsowanych metod diagnostycznych. Metoda polega na identyfikacji specyficznych przeciwciał klasy IgG lub IgM w surowicy pacjenta. Specyficzne przeciwciała powstają w wyniku odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu na zakażenie bakterią. Początkowo są to przeciwciała IgM (pierwsza linia odpowiedzi układu immunologicznego),utrzymujące się zwykle przez okres kilku teygodni po infekcji. Miano przeciwciał IgM ulega wzrostowi dopiero po kilku tygodniach po infekcji, a ich wysokie miano może utrzymywać się przez kilka miesięcy a nawet lat.

Zalety:
 • szybkość analizy
 • niska cena
Wady:
 • reacje krzyżowe powodują fałszywie pozytywne wyniki
 • wysokie miano przeciwciał nie oznacza zakażenia bakterią (przeciwciała IgG mogą utrzymywaćsię we krwi przez wiele miesięcy)
 • rodzaj użytego testu oraz pochodzenie i rodzaj antygenów bakterii mają wpływ na wynik. Różne laboratoria stosują zestawy do oznaczeń pochodzące od różnych producentów
 • niska czułość testu oszacowana na ok. 50-70%.
Zalecane do pierwszego skriningu, choćwynik ujemny nie gwarantuje braku infekcji. Zalecane jest dodatkowo, oprócz testu ELISA, przeprowadznie testu Western-blot.

Western-blot Test polegający na wykryciu antygenów bakterii krążących w krwioobiegu. Białka zawarte we krwi poddaje się rozdziałowi w żelu, a następnie za pomocą specyficznych pzreciwciał przeciwko poszczególnym antygenom bakterii identyfikuje się białka B.brugdorferi. D o standardowych antygenów wykrywanych przy pomocy WB należą:

Zalety:

 • wynik pozytywny jest dowodem bezpośrednim na obecność bakterii we krwi

Wady:
 • niska czułość testu. Do jego przeprowadzenia potrzeba znacznego nagromadzenia antygenów boreliozy we krwi. Z tego powodu wynik jest pozytywny jedynie w ok. 70% przypadkach pacjentów zakażonych
 • wysoki koszt analizy
 • reakcje krzyżowePCR
Metoda charakteryzująca sięwysoką czułością, oparta na specyficznym i wybiórczym powieleniu fragmentu DNA (materiał genetyczny) bakterii. Reakcja amplifikacji DNA umożliwia powielenie, a następnie uwidocznienie fragmentu DNA. Wynik pozytywny jest dowodem świadczącym o obecności bakterii we krwi.

Zalety:
 • wysoka czułość metody, wielokrotnie przewyższająca testy ELISA i WB
 • wysoka powtarzalność oznaczeń
 • niska cena badania
 • wynik pozytywny jest dowodem bezpośrednim na obecność bakterii we krwi

Wady:
 • niewiele ośrodków w Polsce przeprowadza to badanie
Real-Time PCR
Najczulsza ze znanych obecnie metod diagnostycznych, pozwalająca na wykrycie pojedynczych komorek bakterii w badanym materiale. Jest to modyfikacja PCR polegająca na zastosowaniu w reakcji amplifikacji również specyficnzych sond fluorescencyjnych, przez co czułość rakcji została wielokrotnie zwiększona. Obecnie dostępna w nielicznych Laboratoriach na terenie Polski, choć zapewne w przyszłości stanie się standardem w diagnostyce.

Z powodu trudności w potwierdzeniu boreliozy za pomocą testów diagnostycznych wskazane jest jednoczesne wykonanie testu serologicznego oraz testu genetycznego.

Jeszcze lepszym sposobem jest wysłanie do badań kleszcza wyciągniętego ze skóry. Jest to naprostsza metoda zdiagnozowania jakie mikroorganizmy przenosił, kleszcz którymi mógł nas zarazić. Powszechnie stosowana w Europie Zachodniej, USA i Rosjii. Badanie kleszcza daje najszybszy i najpewniejszy wynik oraz umożliwia podjęcie terapii antybiotykowej jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. W chwili obecnej badanie kleszczy w najszerszym zakresie prowadzone jest w Centrum Badań DNA w Poznaniu. Więcej na stronie...

Dla Państwa wygody postaraliśmy się o zebranie informacji dotyczących ośrodków diagnostycznych w Polsce wykonujących badania w kierunku boreliozy.

Usługi diagnostyczne Boreliozy w Polsce [w kolejnosci alfabetycznej]
Nazwa Miasto Badania Cena Uwagi Kontakt
Centrum Badań DNA Poznań/ cała Polska ELISA

Western-blot

Real-Time PCR

ilościowy Real-Time PCR
Elisa- od 40zł

Western-blot -120zł
Real-Time PC170zł

ilościowy rtPCR -215zł
Najszerszy w kraju zakres wykonywanych badań (23 testy serologiczne i 10 testów genetycznych). Wynik ilościowy określa liczbę bakterii we krwi Strona Centrum
Diag.pl Kraków/i pd. Polska ELISA
Western
PCR
od 45zł
od 120zł
od 150zł
surowy wynik. Próbki przesyłane do Krakowa Strona Diag.pl
Laboratorium Specjalistyczne Nadzieja Lab Warszawa Real-Time PCR, multiplex od 190zł, panele od 595zł wyniki ilościowe Strona Nadzieja-Lab
Państwowy Zakład Higieny (PZH) Warszawa ELISA
Western
PCR
122zł
183zł
276zł
surowy wynik, długie terminy Strona PZH

x
Centrum diagnostyki boreliozy ojcostwo
Opracowanie: Borelioza.info.pl