Badanie kleszcza

CO ZROBIĆ GDY UKĄSIŁ CIĘ KLESZCZ?

Sprawdź, co należy zrobić po ukąszeniu kleszcza i jak go bezpiecznie usunąć. Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze musi wymagać interwencji lekarza. W większości przypadków kleszcza można usunąć samemu. Należy przestrzegać kilku zasad, by prawidłowo usunąć kleszcza i uchronić się przed groźnymi chorobami: boreliozą, odkleszczowym zapaleniem mózgu i anaplazmozą.

Czytaj więcej

DLACZEGO WARTO WYKONAĆ BADANIE KLESZCZA?

Kleszcze są nosicielami chorobotwórczych bakterii i pierwotniaków wywołujących u człowieka groźne często przewlekłe choroby. Do Najczęstszych należy borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme), spowodowana przez bakterie Borrelia burgdorferi. Charakterystyczne dla tej choroby jest rumień wokół miejsca ugryzienia, gorączka, osłabienie, bóle mięśni i stawów.

Czytaj więcej

JAK BADAĆ KLESZCZA - NOSICIELA BORELIOZY?

Badanie kleszcza stanowi najszybszą, najpewniejszą metodę identyfikacji mikroorganizmów przez niego przenoszonych. Test kleszcza w kierunku identyfikacji najczęściej występujących patogenów wywołujących boreliozę, babesiozę, mycoplasmozę itd. stanowi najpewniejszą metodę diagnostyczną. 

Czytaj więcej