JAK BADAĆ KLESZCZA - NOSICIELA BORELIOZY?

Badanie kleszcza stanowi najszybszą, najpewniejszą metodę identyfikacji mikroorganizmów przez niego przenoszonych. Test kleszcza w kierunku identyfikacji najczęściej występujących patogenów wywołujących boreliozę, babesiozę, mycoplasmozę itd. stanowi najpewniejszą metodę diagnostyczną. 

Badanie kleszcza pozwala już kilka dni po ugryzieniu i wysłaniu kleszcza do badań, na podjęcie właściwej i celowanej terapii. W chwili obecnej najbardziej precyzyjne badania kleszczy pod katem wykrywania chorób odkleszczowych wykonywane są w laboratorium Centrum Badań DNA w Poznaniu, które prowadzi ich analizę w kierunku diagnozy 7 najczęściej występujących drobnoustrojów:

- Borrelia burgdorferi (borelioza)
- Babesia divergens (babeszjoza)
- Bartonella henselae
- Anaplasma (Ehrlichia) phagocytophilum
- Mycoplasma pneumoniae
- Toxoplasma gondii
- wirus kleszczowego zapalenia mózgu (KZM)

Gdzie badać kleszcza?

Najlepszą i najbardziej precyzyjną w Polsce i Europie metodę opracowali właśnie naukowcy i lekarze z Centrum Badań DNA. Ta metoda pozwala na zbadanie samego kleszcza metodą Real Time PCR. Po jej wykonaniu wiadome jest czy kleszcz był nosicielem Borrelia burgdorferi lub innych patogenów i tym samym mógł zarazić groźnymi chorobami.
Inne krajowe laboratoria wykonują badania kleszczy pod kątem samej boreliozy, co z uwagi na obecność koinfekcji (występowanie wielu różnych patogenów oprócz samej boreliozy) skłania do wykonania szerszego zakresu badania. Badanie obecności jednego mikroorganizmu mija się z celem i jest stratą cennego materiału (kleszcza).

Należy pamietać, że wczesne wykrycie boreliozy daje największe szanse na szybkie i precyzyjne rozpoczęcie leczenia i uniknięcia bardzo uciążliwych powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci. 

 

 

Dlaczego warto wykonać badanie kleszcza?  
Gdzie najlepiej zbadać kleszcza?