CO ZROBIĆ GDY UKĄSIŁ CIĘ KLESZCZ?

Sprawdź, co należy zrobić po ukąszeniu kleszcza i jak go bezpiecznie usunąć. Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze musi wymagać interwencji lekarza. W większości przypadków kleszcza można usunąć samemu. Należy przestrzegać kilku zasad, by prawidłowo usunąć kleszcza i uchronić się przed groźnymi chorobami: boreliozą, odkleszczowym zapaleniem mózgu i anaplazmozą.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza?

Podstawowa zasada? Im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia boreliozą lub/i odkleszczowym zapaleniem mózgu. Jeśli okaże się jednak, że nie jesteś w stanie usunąć kleszcza sam, udaj się jak najszybciej do lekarza lub na pogotowie.

Usuwanie kleszcza krok po kroku

- wysterylizuj spirytusem spiczastą pęsetę
- złap kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry
- stanowczo pociągnij przeciwnie do kierunku wkłucia i wyciągaj, do momentu aż zauważysz jego głowę
- po wyjęciu kleszcza, umieść go na papierze i sprawdź, czy został usunięty w całości
- odkaź miejsce i okolice ukąszenia spirytusem
- po usunięciu kleszcza dokładnie umyj ręce spirytusem i mydłem

Czego nie wolno robić podczas usuwania kleszcza?

- nigdy nie usuwaj kleszcza gołymi rękami, użyj np. kosmetycznej pęsety
- za żadne skarby nie łap kleszcza za jego obrzęknięty brzuch, możesz wtedy wycisnąć do swojego organizmu zakażony płyn
- nigdy nie przekręcaj kleszcza, ponieważ jego głowa może pozostać w twoim ciele
- nie duś kleszcza masłem, wazeliną, alkoholem, lakierem do paznokci czy benzyną. Tak możesz sprowokować wymioty - kleszcza i poważnie zwiększysz ryzyko wystąpienia infekcji

Co zrobić, gdy nie usuniemy główki kleszcza?

Często zdarza się, że podczas usuwania kleszcza, jego głowa pozostaje w naszej skórze. Co wtedy powinniśmy zrobić? Zdezynfekować spirytusem skórę i poczekać, aż głowa owada odpadnie sama. W żadnym wypadku nie wolno nacinać skóry, ponieważ tak możemy sprowokować zakażenie bakteryjne.

Gdy kleszcz zostanie usunięty, należy go umieścić na zwilżonym wodą waciku lub płatku kosmetycznym w plastikowym pojemniku lub woreczku strunowym i jak najszybciej wysłać do jego zbadania. Najlepsze badania metodą Real Time PCR prowadzi Centrum Badań DNA w Poznaniu. Należy pamiętać, że szybka i precyzyjna diagnoza pozwoli podjąć ewentualne odpowiednie działania przez lekarzy.

JAK I GDZIE NAJLEPIEJ BADAĆ KLESZCZA?

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

W jakich warunkach należy przechowywać kleszcza przed wysłaniem?
Kleszcza najlepiej przechowywać na zwilżonym wodą płatku kosmetycznym w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Prosimy nie przyklejać kleszcza do kartki taśmą klejącą i nie zamrażać. Nie ma określonego terminu przydatności kleszcza do analizy. 

Jak należy przygotować kleszcza do wysyłki?
Umieścić kleszcza na zwilżonym płatku kosmetycznym, a następnie zapakować w zamkniętym woreczku strunowym lub szczelnie zamykanym pojemniku. Materiał można dostarczyć osobiście, wysłać listem poleconym lub za pośrednictwem firmy kurierskiej na adres: Centrum Badań DNA Sp. z o.o. ul. Ściegiennego 20; 60-128 Poznań wraz z wypełnionym formularzem zlecenia badań i potwierdzeniem wpłaty. Można również złożyć zamówienie bezpośrednio w sklepie internetowym: https://sklep.cbdna.pl/pl/c/Badanie-kleszcza/27.

Czy kleszcz do badania musi być w całości?
Najlepiej dostarczyć całego kleszcza, ponieważ zwiększa to wiarygodność wyniku. W przypadku posiadania fragmentu kleszcza prosimy skontaktować się z pracownikami Biura Obsługi Klienta tel. 530 784 239 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Jaka jest czułość testu?
Czułość testu wynosi 5 kopii DNA/µl.

Jakie badania można wykonać z kleszcza?
Badanie kleszcza można przeprowadzić w kierunku nastepujacych patogenów: Borrelia burgdorferi, Babesia divergens, Bartonella henselae, Anaplasma phagocytophilum, Mycoplasma pneumoniae, Toxoplasma gondii oraz wirusa kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

Czy wielkość kleszcza wpływa na badanie?
Wielkość kleszcza nie ma znaczenia.

Czy w laboratorium dokonuje się oględzin dostarczonego materiału?
Przed wykonaniem badania materiał jest sprawdzany.

Nie jestem pewien/na czy została usunięta nimfa kleszcza czy strupek. Co zrobić ?
W takiej sytuacji należy dostarczyć materiał do laboratorium. Przed wykonaniem badania będzie dokonana wstępna ocena.

Dlaczego warto wykonać badanie kleszcza?  
Gdzie najlepiej zbadać kleszcza?