OBJAWY BORELIOZY - JAK ROZPOZNAĆ?

W ciągu od dwóch tygodni do kilku miesięcy od ukąszenia przez kleszcza pojawiają się objawy wtórne. Najczęściej jest to zapalenie stawów, zaburzenia kardiologiczne i neurologiczne. Jest to sygnał, że osoba ukąszona powinna natychmiast wykonać test, który stwierdzi, jaką chorobą zaraził kleszcz. Należy pamiętać, że borelioza to tylko jedna z chorób odkleszczowych. Bardzo groźne są też babeszjoza, ludzka anaplazmoza granulocytarna, choroba "kociego pazura", mykoplazma, toksoplazmoza. Wszystkie są bardzo groźne dla ludzkiego zdrowia i życia, dlatego nigdy nie wolno ignorować ugryzienia przez kleszcza.

Średnio rok od zakażenia borelioza przechodzi w tzw. postać przewlekłą. W tej fazie boreliozy, lista objawów tej fazy jest bardzo szeroka. Pojawiają się dreszcze, bóle głowy, gorączka, bóle gardła, tiki mięśni, bóle i sztywność stawów. Chory może nawet widzieć potrójnie, występują problemy z mówieniem, paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy i problemy z orientacją przestrzenną.

Niestety, bardzo często lekarze nie diagnozują prawidłowo, a pacjenci leczeni są na inne choroby np. SM - stwardnienie rozsiane. Kilka lat temu w mediach bardzo głośno było o przypadku Marleny Ptak, która prosiła o zgodę na eutanazję. Głównym powodem była postępująca od lat choroba, według lekarzy właśnie SM. Po wykonanym w Centrum Badań DNA teście okazało się, że pani Marlena była chora na boreliozę!

Warto również zwrócić uwagę na pewne charakterystyczne objawy, które często spotyka się w boreliozie, rzadko występują w innych schorzeniach.

Zmęczenie
Prawie 90% pacjentów z borelioza wczesną rozsianą czy późną skarży się na niekiedy określane jako „potworne” zmęczenie, nie związane z brakiem odpoczynku czy relaksu;

Nadwrażliwość na alkohol
Podczas wypicia nawet niewielkiej ilości słabego alkoholu wiele osób ma „odlot”, jakby wypili 1 litr wódki. Część z osób podaje, że po alkoholu znacznie nasilają się objawy;

Bóle karku
Na objaw ten zwrócił prof. Donta. Wiele osób ma napadowe bóle karku bez uchwytnej przyczyny;

Wypadanie włosów
Włosy potrafią wypadać „garściami”. Jeśli leczenie jest skuteczne, to ten dokuczliwy objaw zanika

Napady „otępienia”
Wiele osób zgłasza dziwny objaw-nagłe, napadowe „otępienie”, „odrealnienie”, uczucie jakby nagłego upośledzenia „postrzegania rzeczywistości”, najczęściej z uczuciem napadu potwornego osłabienia-np. wysiadłem z samochodu i nie mogłem iść.

Zmienny i napadowy charakter objawów
Rozmaite objawy mają charakter napadowy i są bardzo zmienne. Mogą być np. 2-3 tygodniowe bóle stawowe, z czasem stające się wędrujące tzn np. kilka dni bolą stawy kolanowe, a później skokowe, a po upływie dalszych kilku dni pojawiają się bóle stawów rąk. Nie są to z reguły bóle stałe, lecz o różnej intensywności, zmienne, np. 1-2 dni silny ból, a potem kilka dni względna poprawa. Aby podejrzewać boreliozę wczesną rozsianą czy późną, muszą być objawy z co najmniej 4 narządów czy tkanek (pisze o tym dr Burrascano). Czyli np. napadowe drętwienia czy mrowienia, z uczuciem zmęczenia, bólami stawowymi i z np. zaburzeniami rytmu serca czy ciśnienia(charakterystyczne dość dla boreliozy są „skoki” ciśnienia krwi, np. raz ciśnienie wynosi 200/120, by po np. 40-50 minutach samoistnie może obniżyć się do 90/60). Również bardzo zmienny jest puls-tętno;

Temperatura ciała
Najczęściej temperatura jest prawidłowa lub co odróżnia boreliozę od wielu innych chorób zakaźnych może być obniżona. Rzadko zdarza się stan podgorączkowy utrzymujący się tygodniami czy nawet miesiącami. Jednak w chwili kontaktu z zarażonym kleszczem jak i w momencie rozpadu cysty może dochodzić do gorączki nawet do 40 stopni-zwykle trwa ona krótko 2-4 dni. Gorączka do 40 stopni trwająca dłużej przemawia za współistnieniem innej choroby odkleszczowej.

Zaburzenia wzroku
Pacjenci często skarżą się na nieostre widzenie czy mroczki przed oczyma, a badania okulistyczne niczego nie wykazują

Zaburzenia słuchu
Wiele osób z boreliozą odczuwa uciski czy piski w uszach, którym często towarzyszą szumy .Laryngolog badaniami nic najczęściej nie stwierdza.

Krętki boreliozy różnią się niekiedy zestawem genów -podaje się, że jest kilka, być może już 6 różnych tzw. genogatunków ( co bardzo utrudnia diagnostykę, bo np. testy ze Stanów Zjednoczonych mogą nie wykryć krętków występujących w Europie. Ostatnie doniesienia wskazują, że jest w sumie 5 rozpoznawanych genogatunków Borrelia burgdorferii chorobotwórczych dla człowieka. ). Niektóre genogatunki częściej atakują stawy (tak jest w USA), niektóre zaś częściej układ nerwowy (dominują w Europie). Z praktyki i mojej i wielu moich kolegów lekarzy np. z USA wynika, że najczęściej pacjenci mają rozmaite objawy i stawowe i neurologiczne, którym towarzyszą bardzo często różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Krętki boreliozy choć mogą zaatakować tylko stawy, to poprzez to, że wydzielają neurotoksyny ( toksyny szkodliwe dla układu nerwowego) mogą dawać objawy neurologiczno-psychiatryczne.

Jeśli ktoś ma rozmaite objawy skórne, którym mogą towarzyszyć - w tym samym czasie lub nieraz w pewnym odstępie czasowym- objawy najczęściej stawowe , neurologiczne, czy zaburzenia rytmu serca o zmiennym charakterze, to zawsze należy myśleć o boreliozie! Objawy te mogą samoistnie ustępować lub występować razem, początkowo mają zazwyczaj charakter napadowy, z czasem się utrwalają lub nasilają co 3-4 tygodnie.

Jeśli u osoby występują tego typu objawy, a lekarze są bezsilni, zalecamy wykonanie Pełnego Panelu Infekcji Odkleszczowych metodą serologiczną. W wielu "beznadziejnych" przypadkach okazało się, że przyczyną objawów jest jedna lub nawet kilka chorób naraz przenoszona przez kleszcze. 

 

Dlaczego warto wykonać badanie kleszcza?  
Gdzie najlepiej zbadać kleszcza?