Informacje

KIEDY NAJCZĘŚCIEJ ATAKUJĄ KLESZCZE?

Kleszcze najczęściej żerują na zwierzętach (polne myszy, zające i krowy), ale żywią się też ludzką krwią. Przy temperaturze powietrza powyżej 7-10°C (od połowy marca do końca listopada), kleszcze non stop polują na żywiciela.

Czytaj więcej

MIEJSCA W KTÓRYCH ATAKUJĄ KLESZCZE

Kleszcze należą do gromady pajęczaków. Na świecie występuje ponad 850 gatunków kleszczy, które należą do gromady pajęczaków. W Polsce żyje 20 gatunków, najczęściej mamy do czynienia z trzema, ale najbardziej niebezpiecznymi. Gnieżdżą się przede wszystkim na wysokości do 1 metra nad ziemią.

Czytaj więcej

CO TO JEST BORELIOZA I JAK Z NIĄ WALCZYĆ?

Krętkowica kleszczowa, zwana też boreliozą lub chorobą z Lyme, jest przewlekłą infekcją bakteryjną, w przebiegu której zaatakowanych może zostać wiele narządów wewnętrznych, a także skóra. Jest to choroba odzwierzęca, wywołana przez krętka z rodziny Spirochetacea. Wyróżnia się cztery subtypy krętków: Borrelia burgdoferi, Borrelia afzeli, Borrelia garini i Borrelia japonica.

Czytaj więcej

UKĄSIŁ CIĘ KLESZCZ, CO ROBIĆ?

Sprawdź, co należy zrobić po ukąszeniu kleszcza i jak go bezpiecznie usunąć. Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze musi wymagać interwencji lekarza. W większości przypadków kleszcza można usunąć samemu. Należy przestrzegać kilku zasad, by prawidłowo usunąć kleszcza i uchronić się przed groźnymi chorobami: boreliozą, odkleszczowym zapaleniem mózgu i anaplazmozą.

Czytaj więcej