JAK SKUTECZNIE LECZYĆ BORELIOZĘ?

Borelioza jest jedną z kilku groźnych chorób przenoszonych przez kleszcze. Według badań 29 proc. kleszczy, przenosi patogen odpowiadający za anaplazmozę - chorobę przypominającą nieco boreliozę, gdzie po pierwszych objawach przypominających zaziębienie czy grypę, występują komplikacje ze strony układu krążenia, stawów i serca. 21 proc. kleszczy było zakażonych krętkami Borrelia burgdorferi boreliozą, a 5,7 proc. było z kolei zarażonych pierwotniakami wywołującymi babeszjozę - chorobę podobną do malarii.

Często badane kleszcze nosiły patogeny więcej niż jednej choroby - najczęściej anaplazmozy i boreliozy, a były też przypadki, że nawet trzech naraz, w tym babeszjozy.

Kleszcze bywają też nosicielami groźnej choroby o podłożu wirusowym - odkleszczowego zapalenia mózgu. Wyniki badań pokazują, że to zagrożenie jest najmniejsze - wirusami zakażonych było ok. 0,1 proc. kleszczy.

Dlatego też wskazane jest wykonywanie testów na wykrycie wszystkich chorób odkleszczowych, a nie tylko tych, które mogą potwierdzić zarażenie boreliozą. W zależności od momentu ukąszenia zalecane są trzy pełne panele infekcji odkleszczowych:

1. Badanie samego kleszcza na wszystkie patogeny związane z: boreliozą, kleszczowym zapalenie mózgu (KZM), ludzką anaplazmozą granulocytarną, babeszjozą (piroplazmozą), bartonellozą, mykoplazmzą, toksoplazmozą - metodą genetyczną. Już w przeciągu 48 godzin można uzyskać wynik i w razie zakażenia natychmiast przystąpić do leczenia.

Pełne badanie kleszcza w kierunku infekcji odkleszczowych

2. Jeśli nie minęły dwa tygodnie od ukąszenia i nie rozwinęła się jeszcze choroba, wskazane jest wykonanie testu metodą PCR Real Time na 6 patogenów przenoszonych przez kleszcze - Pełny Panel Infekcji Odkleszczowych. W ciągu kilku dni od zarażenia bakterie Borrelia burgdorferi mogą być już obecne w ścięgnach, mięśniach, stawach i układzie nerwowym. Szybkie rozpoczęcie leczenia w efekcie wczesnej diagnostyki genetycznej może, więc zapobiec rozwojowi choroby i niebezpiecznym powikłaniom.

Pełne badanie PCR infekcji po ukąszeniu kleszcza

3. Jeśli czas od ukąszenia jest dłuższy niż 2-3 tygodnie, wskazane jest wykonanie badań serologicznych na boreliozę (ELISA, Western blot), koinfekcje oraz choroby współistniejące.

Pełne badanie serologiczne infekcji po ukąszeniu kleszcza

JEST WYNIK TESTU I CO DALEJ?

Jeśli test niestety wykaże wynik pozytywny, to lekarz od razu będzie wiedział jaką metodę leczenia należy zastosować. Natychmiastowe podjęcie leczenia niemal w 100% gwarantuje wyleczenie.

Takie badanie pozwoli stwierdzić, czy jesteś chory, czy ugryzienie nie było groźne. Lekarz, który otrzyma wyniki takiego testu, będzie miał ułatwione zadanie w precyzyjnym doborze odpowiednią metodę leczenia. Pozwoli to na uniknięcie powikłań i stosowanie leków, które nie będą skuteczne. Brak precyzyjnych wyników bardzo często powoduje, że lekarz prowadzi "nietrafioną" kurację antybiotykową, która niepotrzebnie osłabia Twój organizm. Koszty takiego leczenia to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

PAMIĘTAJ! Wczesna diagnostyka i podjęcie leczenia niemal w 100% gwarantuje wyleczenie.

 


Centrum Badań DNA współpracuje z

PORADNIĄ CHORYCH NA BORELIOZĘ prowadzoną przez doktora Jacka Dzieciucha

tel. 533 687 684